KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Gouache 7894261
*
nr 789 4261
Lennart Rosensohn
(1918-1994), Sverige
Gouache, Lennart Rosensohn (1918-1994), 1985, bladets mått: 32x44
Lennart Rosensohn, född 1918 i Malmö, död 1994, svensk målare och grafiker.
Utgick
Sista tid för bud online:
måndag 5 november 2012
kl 18:00:52
- Specialauktion
- Konstnär/Designer
Lennart Rosensohn
Lennart Rosensohn, född 1918 i Malmö, död 1994, svensk målare och grafiker.
Läs mer om Lennart Rosensohn
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache lennart rosensohn svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
1005 Akvarell
Gösta Werner (1909-1989), Sverige. Signerad, akvar..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 19:01
-
1008 Akvarell
Gösta Werner (1909-1989), Sverige. Signerad, dater..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 19:06
-
5086 Akvareller
3 st, R Chazarian, Studio Teheran 1950-tal, ytterm..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 19:06
-
5376 Blandteknik
2 st, Oidentifierad konstnär. Monogramsignerade HZ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 19:25
-
4101 Blandteknik
3 st, Dan Nygårds (f. 1943), Sverige. Signerade, y..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 18:49
-
5014 Pastell
Oidentifierad konstnär. Signerad, Spanjorska, 68x4..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 19:49
*
Lennart Rosensohn
Lennart Rosensohn, född 1918 i Malmö, död 1994, svensk målare och grafiker.
Läs mer om Lennart Rosensohn
nr 789 4261
Lennart Rosensohn
(1918-1994), Sverige
Gouache, Lennart Rosensohn (1918-1994), 1985, bladets mått: 32x44
Lennart Rosensohn, född 1918 i Malmö, död 1994, svensk målare och grafiker.
Utgick |
|
Sista tid för bud online: |
måndag 5 november 2012 |
- Specialauktion
- Konstnär/Designer
Lennart Rosensohn
Lennart Rosensohn, född 1918 i Malmö, död 1994, svensk mÃ¥lare och grafiker.Läs mer om Lennart Rosensohn
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache lennart rosensohn svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
1005 Akvarell
Gösta Werner (1909-1989), Sverige. Signerad, akvar..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 19:01 -
1008 Akvarell
Gösta Werner (1909-1989), Sverige. Signerad, dater..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 19:06 -
5086 Akvareller
3 st, R Chazarian, Studio Teheran 1950-tal, ytterm..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 19:06
-
5376 Blandteknik
2 st, Oidentifierad konstnär. Monogramsignerade HZ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 19:25 -
4101 Blandteknik
3 st, Dan Nygårds (f. 1943), Sverige. Signerade, y..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 18:49 -
5014 Pastell
Oidentifierad konstnär. Signerad, Spanjorska, 68x4..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 19:49